LUSTRACJA PAŁACU NAMIESTNIKOWSKIEGO

On Kwaśniewski Prezydent Kwaśniewski znowu wyrzuca dziennikarzy z pracy jak w stanie wojennym kiedy uczestniczył w komisji weryfikacyjnej w tygodniku "itd". Głowę państwa na coraz bardziej chwiejnych goleniach rozdrażniła książka "On Kwaśniewski. Kulisy władzy". Jeden z autorów po interwencji ludzi prezydenta musiał zmienić pracę. Druga poważna książka śledcza o Belwederze.

Autorzy książki Grzegorz Indulski i Dariusz Wilczak wystąpili w czerwcu w programie TVP1 "Kawa czy herbata" i zaprezentowali swoją książkę. Z dziennikarzami skontaktował się urzędnik kancelarii prezydenta i oświadczył, że prezydent wściekł się. Kilka godzin później Indulskiemu wypowiedzenie z pracy wręczył naczelny "Przekroju" Piotr Najsztub. Najsztub, jeden z michnikowców kreowany na gwiazdę dziennikarstwa śledczego zareagował niczym partyjny naczelny w czasach PRL. No cóż, widocznie w "Przekroju" wolno tylko tropić tylko wybryki nazistów i straszyć radykalizmem Kaczyńskich i Giertycha.

Obydwaj autorzy pracowali jako dziennikarzy śledczy "Newsweeka". Wilczak napisał książki o funkcjonariuszach SB oraz ludziach "Solidarności" i władzy lat 80-tych. Obydwie zostały wydane w dawnych wydawnictwach podziemnych Krąg i Most. Wspólnie napisali książkę o otoczeniu biznesowym ministra Mariusza Łapińskiego oraz jego związkach z aferą FOZZ. Temat Kwaśniewskiego to ukoronowanie poprzednich prac autorów.

Analiza otoczenia prezydenta została napisana w konwencji sensacyjnej za wątkami fabularyzowanymi. Mamy analizy zarówno dworu Kwaśniewskiego jak i refleksje personelu niższego szczebla. Rozdział poświęcono pani prezydentowej. Obraz prezydenta nie jest lukrowany - opisano związki z Markiem Dochnalem, wątek Fundacji "Porozumienie bez barier". Przedstawiono skrótowy ale czytelny opis afery Orlenu. Dziennikarze analizowali nawet wątki w rodzaju Stolzmanna jako rzekomego ojca prezydenta i odbyli rozmowę z komiczną postacią Leszka Bubla (obecnie kandydat Polskiej Partii Narodowej). Perełki książki to relacja Krzysztofa Wyszkowskiego z prowadzonej przez Kwaśniewskiego jako lidera Socjalistycznego Związku Studentów Polskich akcji zastraszania organizatorów Studenckiego Komitetu Solidarności. Analizie poddano nawet korzenie wspierającego SLD "biznesu" budowanego na przejmowaniu majątku państwowego oraz dużą rolę w tym procesie ludzi prezydenta. Podano przykłady ścisłej korelacji pomiędzy wpłatami na fundację pani prezydentowej a działaniami prezydenta wspierającymi owe osoby (Andrzej Gołota, firma J&S oraz Jan Kulczyk).

Jeżeli coś książce można zarzucić to epatowanie paroma wątkami na poziomie prasy brukowej (np. rzekome samobójstwo oficera BOR zakochanego w Jolancie Kwaśniewskiej czy rewelacje Bubla o spotkaniu z generałem KGB na Białorusi). Jednak jest to z pewnością rewelacyjnie napisana pozycja warta spędzenie jednego (lub dwóch) miłych wieczorów. Dzięki autorom można poczuć specyficzny zapach życia w Pałacu Namiestnikowskim za dynastii Kwaśniewskich - zapach niezbyt przyjemny ale autentyczny. Książka numer dwa o Belwederze - po "Kwaśniewski jestem" Agaty Chróścickiej.

Piotr Pietrasz

"On Kwaśniewski. Kulisy władzy" Grzegorz Indulski, Dariusz Wilczak, Wydawnictwo Media i Reklama JM, Warszawa 2005, Wydanie I

« Wracaj

Copyright © 2005-2010 Piotr Pietrasz