KOŁTUN SIĘ JEŻY

"Nikomu nie przeszkadza ośmieszanie Kościoła księży kabarecie Olgi Lipińskiej. Natomiast kiedy Wojciech Cejrowski prowadzi WC Kwadrans to oskarża się go o faszyzm. Komentarz z książki, 1996 r "

Cejrowski Kultowy "WC Kwadrans" był pierwszym programem telewizyjnym w Polsce walczącą z polityczną poprawnością. Bohater i pomysłodawca programu Wojciech Cejrowski w 1996 r. opublikował książkę "Kołtun się jeży", jedyną swoją publikację polityczną. Jako były organizator spotkania z naczelnym Kowbojem RP w Katowicach muszę wspomnieć o papierowej wersji perełki w multimedialnym panteonie polskiej prawicy. U szczytu powodzenia "WC Kwadrans" oglądała 1/4 Polaków.

We wstępie do "Kołtuna..." Cejrowski wspomina Rusha Limbaugh'a, wybitnego amerykańskiego komentatora radiowego walczącego z polityczną poprawnością. Dzisiaj w USA walkę z cofającą się lewicową nowomową wygrali liczni prawicowi blogerzy a wielkie media zyskały rywala w postaci Fox News. Samotny wojownik WC wywołał wściekłą furię czerwonych i różowych. Cejrowskiego nazwano w "Gazecie Wyborczej" "Brunatnym kowbojem" czyli faszystą. Ciekawe, że autorka tekstu jak sama przyznała nie oglądała ani jednego programu. Cejrowski podjął próby organizowania zlotów sympatyków programu ("ciemnogrodzian" - zdeklarowanych sympatyków 7 tys) ale po pewnym czasie zrezygnował z działań na pograniczu polityki. Mimo, że koncentruje się na książkach i filmach podróżniczych związany jest z firma producencką "Rewolta" kojarzoną z "pampersami".

Niezwykłość "WC Kwadransa" polegała na ostrej krytyce i wyostrzaniu absurdów - jak to w programie satyrycznym. Naczelny Kowboj RP czytał "Gazetę Wyborczą" lub "Trybunę" w gumowych rękawiczkach jak podczas zmywania naczyń. Uderzanie kubkiem jako przerywnik kolejnych scen to znak firmowy programu. Jednym z ciekawszych było starcie Kowboja z Owsiakiem występującym jako czerwonoskóry - wyjątkowo szczera kreacja. W jednym z pierwszych programów Cejrowski omawiał kwestię wykorzystania banana i prezerwatywy z lekcjach przysposobienia do życia w rodzinie w szkole średniej (dyrektorka szkoły podobno zemdlała w trakcie programu). Cejrowski wymysłom lewicy starał się przeciwstawiać po prostu zdrowy rozsądek. Nie pasował ideologicznie do żadnej partii politycznej - postkomuniści usiłowali go zakwalifikować do ZChN wiążąc z nim błędnie ówczesnego prezesa TVP Wiesława Walendziaka. Konserwatyzm w sprawach obyczajowych i ograniczone zaufanie do rządu Cejrowski łączył z liberalnym podejściem do gospodarki. Pytany często na spotkaniach przez publiczność o konkretne decyzje polityczne starał się uniknąć jasnych deklaracji. Nie wspierał także nigdy żadnych kandydatów ani kampanii wyborczych. W 2006 r. odpłatnie wystąpił dla pewnego komitetu prawicowego z Bielska-Białej. Nie chciał także sam kandydować - jako satyryk zarobi więcej niż polityk.

Ród Cejrowskiego przechodził na Kociewiu różne losy w zetknięciu z komunistami. Książka ujawnia jak Dziadek Cejrowski represjonował PZPR przy użyciu ... krowy. Kociewie to region w pobliżu Kaszub wokół Peplina.WC zadeklarował w książce, że zaczął realizować program telewizyjny aby móc po każdym puścić jedną piosenkę contry. Country to muzyka bardzo tradycjonalistyczna w Stanach kojarzona z prawicą i konserwatyzmem. Poza "WC Kwadransem" realizował audycje muzyczne w Radiu Kolor związane właśnie z muzyką country. Do puszczenia kilku piosenek country przekonał nawet Radio RMF. W tej dziedzinie funkcjonuje do dzisiaj.

"WC Kwadrans" namawiał obywateli do sprzeciwu wobec absurdów, walki o prawo do wychowywania dzieci według swoich zasad ale także rozliczenia komunistycznych zbrodni i zdecydowanej walki z przestępczością. Wszystko to trochę z przymrużeniem oka i lewica nie była pewna czy to do końca na poważnie. Był to taran początków konserwatywnej rewolucji połowy lat 90-tych. Aż dwa odcinki "WC Kwadransa" można oglądać na Youtube.pl .

Piotr Pietrasz

Wojciech Cejrowski "Kołtun się jeży", Współwydawcy Fulmen i Wojciech Cejrowski, Warszawa 1996

« Wracaj

Copyright © 2005-2010 Piotr Pietrasz