ANDRZEJ STANIA - CZERWONOSKÓRY LIBERAŁ

Andrzej StaniaOstatnio prezydent z PO wizytował festyn lewackiego "Nowego Robotnika Śląskiego" wspólnie z ambasadorem Kuby. Formalnie liberał ale uruchomił budownictwo komunalne i zadłuża miasto zaciągając kredyty na rozwój oraz emitując obligacje. Pozyskiwał do współpracy byłych radnych SLD oraz post-AWS-owskie środowisko Wspólnoty Samorządowej. Taka lokalna wersja Aleksandra Kwaśniewskiego - zresztą podobno rozwiązywanie konfliktów to jego hobby.

Andrzej Stania urodził się w 1948 r. Mieszka w Rudzie Śląskiej. Emerytowany inżynier górnik, pracował pod ziemią a następnie w dozorze, aż do stanowiska Głównego inżyniera ds. BHP. W 1998 wybrany radnym z listy AWS. W kwietniu 2000 r. dzięki poparciu radnych SLD i UW zostaje wybrany na przewodniczącego rady miejskiej. W listopadzie 2000 r. głosami także SLD i UW został wybrany prezydentem miasta obalając prezydenta Edmunda Srokę (RS AWS, ZG). W 2002 jako kandydat PO wygrał wybory - w pierwszej turze uzyskał 10.755 głosów (29%) a w drugiej 15.013 (62%). W tej i poprzedniej kadencji koalicjantem rudzkiej PO jest SLD posiadające swojego wiceprezydenta Teodora Howańca oraz liczne stanowiska m.in. naczelnika wydziału oświaty i kierownictwo parku przemysłowego. Są częste zmiany, więc miasto płaci duże odprawy.

A.Stania jest członkiem Związku Górnośląskiego, 1992-1997 był wiceprezesem zarządu ZG. Kraina Rudzka ZG wykluczyła Stanię ze stowarzyszenia. W 2001 na zjeździe związku była głosowana uchwała o usunięciu Stani z ZG za zawarcie koalicji z SLD (zabrakło 9 głosów). W 2001 pierwszym liderem śląskiej PO został Piotr Mateja z Rudy i załatwił poparcie partii. Po przejęciu władzy w PO przez Tomasza Tomczykiewicza A.Stani blokowano wejście do Rady Regionalnej PO. Prezydent A.Stania jest również patronem samorządowym ruchu na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych - jak duża część prezydentów aglomeracji śląskiej.

Prezydent Rudy Śląskiej jest miłośnikiem autopromocji dla niepoznaki nazywanej promocją miasta. Wymyślił hasło "Nie bądź .... zainwestuj w Rudzie Śl.". Na koszt miasta funkcjonuje spółka Śląskie Media wydająca tygodnik "Wiadomości Rudzkie"i pismo "Śląski sport", planowano zakup radia. Zwykle takie rozwiązania stosują samorządy rządzone przez postkomunistów - np. Mysłowice. Najbardziej oryginalną formą promocji władz miasta była żałoba po śmierci brata Otylii Jędrzejczak.

1998-2000 A.Stania był członkiem rady nadzorczej Węglokoksu. Jest żonaty, ma 4 dzieci.

« Wracaj

Copyright © 2005-2010 Piotr Pietrasz