WACŁAW MARTYNIUK - KOMISARZ NOWEGO SLD

Wacław Martyniuk"Znałem wszystkich premierów począwszy od Jaruzelskiego. Oni wszyscy przychodzili i odchodzili a ja byłem i jestem." - zwierzał się poseł Wacław Martyniuk - "Ja zasmakowałem tego chleba i chcę dalej tego chleba kosztować". Były związkowiec górniczy ale głosował przeciwko słynnemu zapisowi o łączeniu kopalń. Prawdopodobnie komisarz polityczny nadzorujący wierność realizacji linii przez młodych w SLD - Olejniczaka i Napieralskiego - jak L.Miller nad A.Kwaśniewskim w 1990 r.

Wacław Martyniuk ma 57 lat, mieszka pod Żywcem. Magister ekonomii. Poseł SLD od 1991 r., w okręgu gliwickim w 2005 uzyskał 11.399 głosów. Sekretarz klubu SLD od 1997 rzecznik dyscyplinarny klubu postkomunistów. Zastępca przewodniczącego komisji regulaminowej i spraw poselskich. W 2005 jeden z najlepszych posłów według tygodnika "Polityka". Martyniuk wiosną 2005 wspólnie z Krzysztofem Janikiem i Grzegorzem Napieralskim zakładał Platformę Programową SLD "Socjaldemokratyczna Przyszłość". Celami platformy była polityka proeuropejska oraz wspieranie idei A.Kwaśnieskiego i M.Belki jako "wyrazicieli postępu społecznego". Wraz z Martyniukiem platformę tworzyli obecnie czołowi politycy śląskiego SLD - m.in. Jan Czubak (członek Zarządu Krajowego) i Wiesław Jędrusik (poseł, lider listy w Sosnowcu).

Martyniuk był w 1980 w "Solidarności", a założyciela jastrzębskiej "S" Jarosława Sienkiewicza nazywa "wielką, do dziś niedocenioną i niesłusznie zapomnianą postacią". W styczniu 1981 związkowcy odsunęli Sienkiewicza (byłego lektora Komitetu Wojewódzkiego PZPR) z powodu prób rozbijania "S". W stanie wojennym Sienkiewicz wystąpił w telewizji z poparciem dla WRON. 1984-1999 Martyniuk działał w komunistycznych OPZZ, był wiceprzewodniczącym OPZZ oraz Federacji Związków Zawodowych Górników.

"Mnie praktycznie od kilku tygodni nie ma w Sejmie, przychodzę tylko na głosowania i głosuję jak klub" - tak dziwnie rzecznik dyscypliny tłumaczył swój sprzeciw wobec łączenia kopalń. Poseł jest żonaty, ma dwoje dzieci.

« Wracaj

Copyright © 2005-2010 Piotr Pietrasz