EDWARD MANIURA - SOCLIBERALNY POMOCNIK

Edward Maniura"W 1990 przypadkowo przyszedłem na spotkanie a za 5 miesięcy byłem burmistrzem w  swoim miasteczku." - wspomina poseł Maniura. Jak dla ważnego funkcjonariusza zrzeszonego w PRON ZSP wpadanie na spotkania Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" i kariera pierwszego niekomunistycznego burmistrza Woźnik to ewenement. Poseł PO pamięta o korzeniach - w 2002 montował koalicję z SLD w Sejmiku. Jak donosił "DZ" z dumą nosi legitymację stowarzyszenia "Ordynacka".

Edward Manura ma 46 lat, mieszka w Woźnikach (powiat lubliniecki). Absolwent Wydziału Techniki Uniwersytetu Śląskiego oraz Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej. Poseł od 1997 r., najpierw AWS a obecnie PO. W Sejmie jest członkiem Komisji Infrastruktury oraz dwóch podkomisji stałych. 1990-1998 burmistrz Woźnik. 1998-2001 był przewodniczącym rady powiatu. 1994-1998 członek prezydium Sejmiku Wojewódzkiego i delegat do Sejmiku krajowego. 1991-2001 prezes Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie. Najbardziej widoczna jest aktywność posła jako pomocnika w reprezentacji  Sejmu w piłce nożnej, został królem strzelców turnieju drużyn parlamentarzystów. Teraz skonstruował populistyczną poprawkę do budżetu zapewniającą środki na rozpoczęcie budowy obwodnicy, mimo że budżet rządu i tak je gwarantował.

E.Maniura w 80-tych latach działał w Zrzeszeniu Studentów Polskich organizując wyjazdy turystyczne (Kto za młodu nie był socjalistą, na starość będzie świnią). Ponieważ większość turystów zostawała za granicą utracił stanowisko. W 1999 jako poseł AWS wstąpił do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. W 2001 wygrał prawybory i zdobył mandat z pierwszego miejsca na liście PO. W 2002 forsował koalicję PO-SLD w Sejmiku Śląskim ale do sojuszu nie dopuściły władze krajowe. W PO jest członkiem Rady Krajowej, Zarządu Regionu oraz Rady Powiatu. Miał w gabinecie cieni zajmować się infrastrukturą ale przegrał z Tadeuszem Jarmuziewiczem.

Poseł jest żonaty, ma 3 dzieci. Współorganizator rowerowych rajdów rodzinnych, olimpiady wiedzy geograficzno-turystycznej i patron licznych imprez sportowych.  

« Wracaj

Copyright © 2005-2010 Piotr Pietrasz