NOTATNIK POLITYCZNY
MITY POWSTANIA III RP - WOLNE WYBORY

Zaprezentowani w "Starej baśni" pierwsi władcy Polski (Popiel, Piast, Ziemowit) są postaciami legendarnymi. Równie legendarne są "pierwsze demokratyczne wybory" z 4 czerwca 1989 r. Tak wybierany Sejm musiał skończyć się aferą Rywina.

4.06 wspominano rocznicę kontraktowych wyborów gdy do parlamentu dostała się grupa posłów Komitetu Obywatelskiego "Solidarności". Mandaty podzielono na mocy kontraktu "okrągłego stołu", zagadką było tylko czy opozycja zgarnie całą pulę w Sejmie (35% mandatów) i w Senacie (100%). No i pytanie czy z opozycji "drużyna Lecha" czy np. KPN.

W świadomości społecznej jako symboliczne odrzucenie komunizmu i triumf Solidarności. Jednak komunizm odrzucono tylko w umysłach Polaków, bo innych możliwości formalnych wówczas nie było. Oddanie komunistom mandatów z listy krajowej i urzędu prezydenta wywołało niezadowolenie i protesty społeczne. Pierwszym ruchem na rzecz zerwania z PRL było powołanie rządu Mazowieckiego bez udziału PZPR (oczywiście nie do końca udanym).

Po jesieni ludów 1989 sejm kontraktowy stał się anachronizmem. Ale do lata 1991 stanowił prawo, posłowie z b.PZPR załatwiali interesy swoich kolegów przez luki i furtki w stanowionym prawie. To wtedy formowało się tzw.towarzystwo a interesy zaczęli robić m.in. Lew Rywin i Aleksander Gawronik. Sentymentalna panna "S" miała służyć podżyrowaniu tego wszystkiego.

Pierwsze naprawdę wolny wybory w Polsce odbyły się 5.11.1990 i wówczas w pierwszej turze wyborów prezydenckich wygrał Lech Wałęsa przed Stanisławem Tymińskim. Z powodu sromotnej klęski ówczesnego kandydata "Gazety Wyborczej" Tadeusza Mazowieckiego ta data nie jest lansowana. Demokratyczny sejm wybraliśmy 25.10.1991 ale skoro ten sejm powołał prawicowy i dekomunizacyjny rząd Jana Olszewskiego, socliberalne media o tym nie wspominają.

Jeżeli ma powstać IV Rzeczpospolita, jej początkiem nie może być pozorne zwycięstwo, gdy ciężka praca sympatyków opozycji poszła w gwizdek. Może kamieniem węgielnym III RP stanie się uchwalenie przez Sejm raportu Zbigniewa Ziobro.

Piotr Pietrasz

"Bez Retuszu", kwartalnik Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach 3(3) czerwiec 2004 rok

« Wracaj

Copyright © 2005-2010 Piotr Pietrasz