CENCKIEWICZ I ATOMOWY SZPIEG

13.11.2014 Uczestniczyłem w spotkaniu poświęconym promocji książki "Atomowy szpieg" autorstwa prof.Sławomira Cenckiewicza. Spotkaniu patronowała Telewizja Republika a prowadził je redaktor Antoni Trzmiel. Tradycyjnym miejscem wydarzenia była sala parafialna Kościoła pw.św. Piotra i Pawła w Katowicach. Organizatorem spotkania był Katowicki Klub "Gazety Polskiej" im.Sławomira Skrzypka. Obecnych było 200 osób.

"Atomowy szpieg" to książka traktująca o płk.Ryszardzie Kuklińskim i szczegółach wykradzenia największych tajemnic Układu Warszawskiego. Praca prof.Cenckiewicza to znakomite poszerzenie ogólnej wiedzy o aktywności pierwszego polskiego oficera w NATO jaką daje film "Jack Strong". Cenckiewicz wspomina o kwestiach trudnych niekoniecznie nadających się do wykorzystania w filmie – jak np. wykorzystanie rzekomych romansów jako kamuflażu dla odbierania materiałów ze skrzynek kontaktowych na działce pod Warszawą czy trudne momentami relacje z Amerykanami. Autor opowiadał, że początkowo miał krytyczny stosunek do płk.Kuklińskiego bo widział w nim wyłącznie amerykańskiego szpiega. Dlatego nie ma go na zdjęciu gdy uczestniczył w spotkaniu z płk.Kuklińskim w Instytucie Piłsudskiego w Stanach Zjednoczonych. Książki nie pisał z pozycji na kolanach ani w jego obronie ale aby jak najrzetelniej pokazać fakty związane z działalnością pierwszego polskiego oficera w NATO.

Do prelegenta było wiele pytań związanych z książką jak i innymi kwestiami. Szczególne zainteresowanie wzbudziła relacja z nagabywania przez SB przyszłej małżonki Prezydenta Bronisława Komorowskiego, w latach 70-tych blisko współpracującego z Antonim Macierewiczem. Szczególne zainteresowanie budziła rola służb specjalnych w kreowaniu najnowszej historii Polski.

« Wracaj

Copyright © 2005-2010 Piotr Pietrasz