TABLICA UPAMIĘTNIAJĄCA SŁAWOMIRA SKRZYPKA

24.02 br. prowadziłem uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Sławomira Skrzypka, byłego Prezesa NBP. Tablicę odsłonięto na ścianie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im.Curie-Skłodowskiej w Katowicach, ul.3 Maja 42 (przy placu Wolności). Fundatorem tablicy był Prezydent Katowic.

Sławomir Skrzypek był absolwentem tego liceum, wtedy pod patronatem Wilhelma Piecka (taki komunista z NRD). Tablica została ufundowana przez Prezydenta Katowic na mój wniosek. To pierwsze upamiętnienie Sławka na terenie miasta. W 2011 r. Komisja Organizacyjna Rady Miasta zaakceptowała propozycję nazwania imieniem Sławomira Skrzypka budowanej ulicy w tzw.Strefie Kultury (za Spodkiem) ale nie nazwano jej oficjalnie bo ulica jest nadal w budowie.

W uroczystości uczestniczyli goście ze strony rodziny – wdowa Dorota Skrzypek, córka Anna Skrzypek i ciocia. Rodzice Sławka Skrzypka do śmierci mieszkali w Katowicach – mama zmarła w 1997 r. ojciec Zbigniew w 2013 r. To właśnie Zbigniew Skrzypek wyraził zgodę na obranie Sławka patronem Katowickiego Klubu Gazety Polskiej. Interpelację w sprawie tablicy skierowałem jeszcze w 2011 r.

Pod tablicą zgromadziło się około 200 osób znających Sławomira Skrzypka w różnych okresach życia. Uroczystość zainaugurowało wprowadzenie pocztu sztandarowego VIII LO i odegranie hymnu państwowego. Gości powitała dyrektor szkoły mgr Anna Dziedzic, później przekazała mi dalsze prowadzenie uroczystości. Fundator tablicy Prezydent Katowic Piotr Uszok powiedział, że mimo przeprowadzki do Warszawy Sławomir Skrzypek nadal wykazywał zainteresowanie Katowicami i interesował się sukcesami miasta. Do odsłonięcia tablicy zaprosiłem Dorotę Skrzypek, Prezydenta Piotra Uszoka oraz przedstawiciela samorządu uczniowskiego. Tablicę poświęcił ks.prałat Stanisław Puchała znający Sławomira Skrzypka z okresu działalności opozycyjnej.

Kwiatów pod tablicą złożyła rodzina, delegacja Prezydenta Miasta, Ja w imieniu Rady Miasta Katowice, radni PiS, w imieniu władz krajowych PiS Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS poseł Mariusz Błaszczak, w imieniu Katowickiego Klubu Gazety Polskiej im Sławomira Skrzypka Dorota Leśniak oraz delegacja Narodowego Banku Polskiego. Na zakończenie odsłonięcia orkiestra górnicza zagrała "Pierwszą Brygadę".

Wszyscy uczestnicy odsłonięcia tablicy udali się do auli szkoły. Przywitałem reprezentujących Prezydenta panią Wiceprezydent Krystynę Siejną i Wiceprezydenta Michała Lutego. Powitałem znajomych Sławka z działalności w okresie KPN i NZS, Porozumienia Centrum i NBP. Jako pierwsza wspominała Sławka prof.Irena Tkacz, jego dawna nauczycielka z okresu nauki w ówczesnym liceum im.Wilhelma Piecka. Pracownik IPN Maciej Ratajczyk, przyjaciel Sławomira Skrzypka z okresu działalności opozycyjnej w latach 80-tych. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS poseł Mariusz Błaszczak wspominał współpracę ze Sławkiem rozpoczętą jeszcze w okresie PC oraz późniejszą aktywność w Warszawie jako wiceprezydent. Prof. Eugeniusz Gatnar, członek zarządu NBP podkreślał profesjonalizm i duża skuteczność NBP pod kierownictwem Sławka. Na zakończenie Dorota Skrzypek podziękowała wszystkim osobom, które przyczyniły się od odsłonięcia tablicy oraz podarowała szkole pamiątkową monetę i film o Sławku. Konferencję zakończył występ artystyczny uczniów VIII LO.
Z Przewodniczącym Klubu Parlamentarnego PiS posłem Mariuszem Błaszczakiem i posłem Grzegorzem Tobiszowskim przed składaniem kwiatów.


Wspólnie z dyrektor LO Mgr Anną Dziedzic prowadzimy uroczystość. Przemawia Prezydent Katowic Piotr Uszok.


Odsłaniają tablicę Dorota Skrzypek, Prezydent Katowic Piotr Uszok i przedstawiciel samorządu szkolnego.

« Wracaj

Copyright © 2005-2010 Piotr Pietrasz