DANUTA PIETRASZEWSKA – POWIEŚĆ MILICYJNA Z KALISZA

Posłanka z Rudy Śląskiej znana jest na forum krajowym głównie z aktywności w komisji ds. kreacji wizerunku Barbary Blidy jako męczennicy IV RP. Usiłowała zlikwidować kopalnie na Górnym Śląsku ale nie znalazła poparcia w szeregach swojej partii. Rekordzistka w kreowaniu liczebności tzw.narodu śląskiego – podniosła do miliona czyli 600 tys więcej niż w spisie powszechnym. Jako poseł zna się na wszystkim – zwłaszcza na dziedzinach odległych od jej wykształcenia.

Główną formą aktywności posłanki Pietraszewskiej w komisji ds. kanonizacji Blidy są wywiady w mediach. Pani poseł zawsze z fascynacją miłośnika tanich kryminałów opowiada a to o rzekomej zmianie kurtki byłej minister, oddziaływaniu na psychikę ofiary przez funkcjonariuszki ABW czy rzekomym zamordowaniu ofiary. Sensacyjny wywiad publikowany jest zwykle w najbardziej przychylnym PO "Polska Dziennik Zachodni" ma chwytliwy tytuł w rodzaju "Czekają nas wielkie emocje". Po czym doniesień do prokuratury nie ma a jeśli rzeczywiście ktoś bada te podejrzenia to okazują się wyssane z palca. Niemniej przewodniczacy komisji poseł Ryszard Kalisz jest zachwycony posłanką z Rudy.

Danuta Pietraszewska urodziła się w 1947 r. w Rudzie Śląskiej. Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim, Przez 30 lat pracowała jako nauczyciel. W 2002 r. została wybrana radną Rudy Śląskiej i objęła funkcję wiceprezydenta miasta. W 2005 r. została wybrana na posła z listy PO, ponownie w 2007 i 2011 r. Jest wiceprzewodniczącą koła PO w Rudzie Śląskiej. Należy do komisji nauki, edukacji i młodzieży oraz polityki społecznej. Jako wpływowa posłanka PO uczestniczyła ostatnio w spotkaniach z premierem Tuskiem na temat ustawy metropolitalnej i uznania gwary śląskiej za język regionalny.

Posłanka jest autorką odrzuconych w podkomisji sejmowej poprawek do ustawy prawo geologiczne i górnicze. Część gmin górniczych wykorzystując nieprecyzyjne przepisy podatkowe domagała się obłożenia podatkiem od nieruchomości majątku w podziemiach kopalń żądając jednocześnie jego zapłaty za 5 lat wstecz. Zdaniem górniczej "Solidarności" i Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej wprowadzenie wspomnianych poprawek doprowadziłoby do upadku górnictwa węgla kamiennego i utraty tysięcy miejsc pracy. Rzeczone poprawki były dla Kazimierza Kutza kolejnym pretekstem do opowieści o wyzysku Ślązaków.

Nasza bohaterka jest orędowniczką promowania narodowości śląskiej podobnie jak posłowie Tomasz Tomczykiewicz czy Marek Plura. Wspierała kompromitujące dla PO doniesienie do prokuratury ma słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zakamuflowanej opcji niemieckiej". W kwietniu 2012 r. w liście otwartym skrytykowała program Tomasza Sekielskiego "Czarno na białym" w TVN24 za "poniżanie Ślązaków". W liście przypisała Polakom winy za zbrodnie komunistów na Górnym Śląsku akceptując PRL jako państwo polskie. Nowości to podwyższenie liczby tzw. narodu śląskiego do "blisko milionowej społeczności" (według spisu powszechnego zależnie od interpretacji od 362 tys do 809 tys) oraz "dorobek ponad tysiącletniej tradycji".

Posłanka Pietraszewska ma dwoje dzieci i wnuka.

Opublikowane - IV.2012

« Wracaj

Copyright © 2005-2010 Piotr Pietrasz