GRZEGORZ OSYRA - PREZYDENT SODOMY

Grzegorz OsyraPrezydent Mysłowic rozsławia miasto głównie aferami obyczajowymi lub finansowymi. Zamiast pomnika patrona miasta Jana Chrzciciela usiłował wstawić na cokół rockowy zespół Myslovitz, bo "przydałby się nam element świecki na cokole". Jego podwładny (obecnie kandydat "nowej lewicy" SdPl) zamierzał postawić w mieście pomnik Fidela Castro. Miłośnik fajerwerków - drogich fontann, tanich mieszkań dla recydywistów i świeckich pomników. .

Grzegorz Osyra uzyskał urząd prezydenta po wygranych wyborach po nagłej śmierci Zbigniewa Padlewskiego. 9.02.2003 uzyskał 11 tys głosów (54%) w drugiej turze pokonując przewodniczącego rady Edwarda Lasoka (lider Klubu Radnych Prawicy). W czasie kampanii Osyrze miał grozić zamach, którego nikt nie widział. To miało uwiarygodnić teorię o spisku przeciwko lewicy mysłowickiej.

Rządy Osyry to ostre spięcia z radą miasta (z prawicową większością) aż do niewykonania budżetu (zarzut Regionalnej Izby Obrachunkowej). Osyra zatrudnił jako wiceprezydenta Tadeusza Chowaniaka (SLD), b.naczelnika wydziału gospodarki komunalnej w Jaworznie pozostającego w kręgu zainteresowań prokuratury. Poprzedni wiceprezydent Adam Dzieża (UW) musiał odejść po postawieniu mu zarzutu sfałszowania podpisu żony na wniosku o kredyt. Po powstaniu SdPl w gminie władze SLD zobowiązały prezydenta Osyrę do zatrudniania wyłącznie członków partii Janika. Jednak otoczenie Osyry skłoniło się do Borowskiego a on sam został bezpartyjny.

Prezydent akcentuje lewicową wrażliwość społeczną i pomaga bezdomnym czy bezrobotnym. Jednak robi to chaotycznie i na pokaz - jak bezpłatne bilety autobusowe dla bezrobotnych (czyli opłacane przez gminę) z inicjatywy Ruchu Obrony Bezrobotnych. Przydzielił mieszkanie komunalne i rzekomo dał 1.000 zł kryminaliście zalegającemu z płaceniem alimentów. Przez pewien czas wydawano posiłki dla bezrobotnych pod urzędem (mimo istnienia stosownych placówek). Wiosną zaniechano tego, bo... jest ciepło. Prezydent często myli się w kwestiach finansowych - obdarowani bezdomni utrzymują, że dawał tylko 500 zł a nie 1.000. Z kolei koszt festynu "Europa bez granic" wycenił na 100 tys zł, gdy realnie gmina wydała 200 tys zł. Przy okazji referendum w sprawie swojego odwołania wydano ogromne fundusze z kasy miejskiej na specjalny numer "Życia Mysłowic" i płytkę CD z laurką włodarza.

Prezydent Osyra posiada trzy mieszkania, dwa domy i kamienicę. Jest wyjątkowo bogaty jak na wrażliwego lewicowca. Dlatego z pewnością stać go na prowadzenie działalności charytatywnej za swoje.

« Wracaj

Copyright © 2005-2010 Piotr Pietrasz