MUZEUM POWSTAŃ ŚLĄSKICH W KATOWICACH

17.08.2011 r. na stronie poseł Marii Nowak został umieszczony spot w sprawie przeznaczenia budynku dawnego Domu Powstańca Śląskiego na Muzeum Powstań Śląskich w Katowicach. Zabiegamy o umieszczenie muzeum właśnie w Katowicach.

W sierpniu zbiega się kilka istotnych rocznic dla naszego regionu - wybuchu I Powstania Śląskiego (16.08.1919 r.), wybuchu II Powstania Śląskiego (19/20.08.1920 r.) i śmierci Wojciecha Korfantego (17.08.1939 r.). Dlatego w tych dniach wspólnie z poseł Marią Nowak zrealizowaliśmy spot traktujący o lokalizacji Muzeum Powstań Śląskich w Katowicach.

Idea Muzeum Powstań Śląskich pojawiająca się za rządów PiS została przypomniana w ubiegłym roku przez grupę parlamentarzystów PiS. Nasi parlamentarzyści zabiegali o sfinansowanie muzeum przez ministra kultury. Interpelację w sprawie lokalizacji Muzuem Powstań Śląskich złożyła poseł Maria Nowak. W spocie zaprezentowała także negatywną odpowiedź Ministra Kultury, częściowo nie na temat.

Radni PiS z Katowic z mojej inicjatywy złożyli interpelację w sprawie możliwości lokalizacji Muzeum Powstań Śląskich w dawnym Domu Powstańca. Budynek należy do związku kombatantów i jest wynajmowany różnym podmiotom. Aktualnie mieści się tam Klub "Pomarańcza". Będziemy zabiegać o wspólne wsparcie inicjatywy Muzeum Powstań Śląskich w Katowicach przez Prezydenta Katowic, Marszałka Województwa Śląskiego i Ministra Kultury.

Dom Powstańca Śląskiego w Katowicach został wybudowany w latach 1936-1937 według projektu architekta Zbigniewa Rzepeckiego w stylu funkcjonalizmu. Był siedzibą Związku Powstańców Śląskich. W siedmiokondygnacyjnym budynku znajdowały się sklepy, restauracje, sale konferencyjne oraz Kina Zorza. Budynek stoi przy ul. Jana Matejki 3. W 1939 r. budynek stanowił jedno z miejsc oporu byłych powstańców śląskich i harcerzy przed wkraczającymi wojskami niemieckiemi. Na fasadzie została umieszczona tablica upamiętniająca obrońców Katowic.


Obejrzyj nagranie


Interpelacja i odpowiedź w sprawie Muzeum Powstań Śląskich

« Wracaj

Copyright © 2005-2010 Piotr Pietrasz