JERZY GORZELIK - FREEISTAT OBERSCHLIESEN

Jerzy Gorzelik "Jestem Ślązakiem, nie Polakiem. Nic Polsce nie przyrzekałem, więc jej nie zdradziłem i nie czuję się zobowiązany do lojalności wobec tego państwa" . - to słowa Jerzego Gorzelika, lidera Związku Ludności Narodowości Śląskiej. Poniósł ostateczną porażkę w działaniach prawnych na rzecz rejestracji tzw.narodu śląskiego. Próbuje innych wariantów - ostatnio RAŚ stratuje z PSL.

Lider RAŚ zaczynał aktywność polityczną w 1988 w Młodzieżowym Ruchu Oporu "Solidarności Walczącej", organizacji patriotycznej i antykomunistycznej. Jego obecna postawa budzi zdziwienie byłych kolegów.

RAŚ istniał od 1992 jako marginalna organizacja oparta na postulacie przywrócenia autonomii. W 1995 zorganizowany przez Gorzelika Śląski Związek Akademicki w swoich wydawnictwach i wypowiedziach ostro zaatakował Korfantego zarzucając współudział w zabójstwie niemieckiego aktywisty podczas plebiscytu.

J.Gorzelik uczestniczył w kilku demonstracjach przeciwko byłym strażnikom z obozów UB w Łambinowicach i innych. W 1995 Gorzelik został poturbowany przez lidera SLD Zbyszka Zaborowskiego podczas udziału w kontrmanifestacji Ligi Republikańskiej na 1 maja (Zaborowski temu zaprzecza). Około 1996 ze współpracy zrezygnowały władze katowickiej Ligi Republikańskiej uznając aktywność Gorzelika za próbę promocji ZLNŚ.

W 1996 z inicjatywy Gorzelnika powołano stowarzyszenie Związek Ludności Narodowości Śląskiej i złożono wniosek o rejestrację. Kolejne sądy odmówiły rejestracji negując istnienie narodowości śląskiej. Decyzja Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 17.02.2004 jest ostateczna. Gorzelik uznał zabiegi o rejestrację ZLNŚ za dobrą kampanie promocyjna idei narodowości śląskiej.

Wiosną 2002 podczas narodowego spisu powszechnego ZLNŚ i RAŚ inicjowały kampanię na rzecz deklarowania narodowości śląskiej w ankietach spisowych. Tak postąpiło 2 % mieszkańców regionu, chociaż za Ślązaków według badań uważa się kilkanaście procent mieszkańców Województwa Śląskiego.

Jesienią 2002 Gorzelik został wybrany przewodniczącym RAŚ. Wybory samorządowe były klęską stowarzyszenia (4 % do Sejmiku, utrata udziału we władzach powiatu rybnickiego i gminy Czerwionka-Leszczyny) postrzeganego jako radykalne i polityczne. "Małpa dostała zegarek i po latach okazało się, że go zepsuła." - cytując premiera Wielkiej Brytanii Lloyd George'a podsumował rządy polskie na Śląsku.

Wyrok strasburski jest tym bardziej przykry, że lobbing pod hasłem Europy Regionów prowadził rzecznik RAŚ Bartłomiej Świderek a RAŚ został przyjęty do Wolnego Sojuszu Europejskiego (6 posłów na 600).

J.Gorzelik jest dr historii sztuki i pracownikiem naukowym Uniwersytetu Śląskiego.

« Wracaj

Copyright © 2005-2010 Piotr Pietrasz