TOMASZ TOMCZYKIEWICZ - PARTIA JAK SKLEP Z MIĘSEM

"Jesteśmy pewni, że ta jednoprocentowa podwyżka wcale nie dotknie najbiedniejszych, bo oni najczęściej kupują w takich sklepach i na bazarach, gdzie żywność w ogóle nie jest obłożona VAT-em, nawet najmniejszym" - powiedział przewodniczący Klubu PO Tomasz Tomczykiewicz. Jednak takie lapsusy nie przeszkadzają mu funkcjonować na jednym z najważniejszych stanowisk w partii.

Tomasz Tomczykiewicz jest przewodniczącym Klubu Parlamentarnego PO i niekwestionowanym liderem partii w naszym regionie. Nie jest dobrym mówcą, natomiast doceniane są jego umiejętności organizacyjne i polityczne. Konsekwentnie forsuje współpracowników jeszcze z czasów UPR - m.in. braci Matusewiczów, senatora Leszka Piechotę, posła Wojciecha Saługę, senatora Andrzeja Misiołka. Pokonał na zjeździe w 2003 r. a później usunął z partii rywala z dawnej KLD prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza. W 2008 po dwóch latach doprowadził do obalenia zbyt mało dyspozycyjnego marszałka Województwa z Gliwic Janusza Moszyńskiego związując sojusz z SLD, PSL i ... Prawicą Rzeczypospolitej Marka Jurka. W ostatnich latach potencjalnym rywalem był poseł Grzegorz Dolniak, obecnie nie widać żadnego konkurenta.

Tomasz Tomczykiewicz urodziła się w 1961 r. Przed rozpoczęciem aktywności politycznej znany był w rodzinnej Pszczynie jako przedsiębiorca handlujący mięsem. Od 1990 r. był radnym, w 1998 został burmistrzem Pszczyny i radnym Sejmiku. Jako burmistrz jako skarbnika miasta zatrudniał obecnego Marszałka Województwa Śląskiego Adama Matusiewicza. Zaczynał od Unii Polityki Realnej (podobno jego biuro poselskie nadal prenumeruje "Najwyższy Czas"), od 1996 r. w rozłamowej partii Stronnictwo Polityki Realnej. Wraz z SPR wchodzi w skład koalicji AWS a następnie do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego.

W latach 90-tych nawiązał współpracę z Barbarą Blidą czyniąc ją w 2001 r. przewodniczącą rady patronackiej stowarzyszenia Instytut Wyszechradzki. Inne związki to Centrozap, spółka powiązana z WSI w której odbywały się zebrania władz regionalnych PO. Pracownikiem Cezntrozapu był bliski współpracownik "śląskiej Alexis" Barbary Kmiecik, przyjaciółki i sponsora Barbary Blidy. Tym można tłumaczyć wypowiedź Tomaczykiewicza o "staliniźmie XXI wieku" pod adresem Zbigniewa Ziobry czy histeryczne działania na rzecz kanonizacji posłanki SLD prowadzone przez posłów PO w komisji sejmowej.

Tomczykiewicz podobnie jak pozostali wywodzący się z UPR politycy był bezkrytycznym zwolennikiem koalicji z Ruchem Autonomii Śląska. Na kongresie RAŚ mówił, że PO i autonomiści mają takie same cele ale używają innych sformułowań.

T.Tomczykiewicz jest żonaty, ma dwoje dzieci.

V.2011

« Wracaj

Copyright © 2005-2010 Piotr Pietrasz