JOANNA KLUZIK-ROSTKOWSKA - TELENOWELA ZBUNTOWANY ANIOŁ

Niecały rok po kampanii prezydenckiej Jarosława Kaczyńskiego jej szefowa wylądowała na liście Platformy Obywatelskiej w Rybniku. Nadała nowe znaczenie przysłowiu "kobieta zmienną jest". Po próbie rozbicia PiS prawdopodobnie na zlecenie Grzegorza Schetyny została przytulona do PO. "Trzeba zrobić wszystko, żeby nie obudzić się 24 października w rzeczywistości, w której Jarosław Kaczyński jest premierem" - tak uzasadniła matka PJN osierocenie swojego dziecka politycznego. W 2011 wybrana posłem z listy PO w okręgu Rybnik - mimo startu z pierwszego miejsca uzyskała drugi wynik

Joanna Kluzik-Rostkowska urodziła się w 1963 r. w Katowicach i tutaj mieszkała do 1989 r. Studia dziennikarskie rozpoczęła na Uniwersytecie Śląskim ale skończyła na Warszawskim. Działała w NZS Uniwersytetu Śląskiego i wspierała uczestników strajków górniczych w 1988 r. W 1989 r. rozpoczęła pracę w "Tygodniku Solidarność" pod kierownictwem J.Kaczyńskiego. Kierowała działem reportaży w "Konfrontacjach" i "Ekspressie Wieczornym", pracowała także we "WPROST" i "Nowym Państwie". 2001-2004 była zastępcą redaktora naczelnego tygodnika "Przyjaciółka".

W 2004 r. wstąpiła do PiS i podjęła pracę w Urzędzie Miasta Warszawy jako główny specjalista w biurze prasowym. W 2005 r. prezydent Warszawy L.Kaczyński mianował ja na stanowisko pełnomocnika ds. kobiet i rodziny. Po przegranych wyborach do Sejmu RP objęła stanowisko podsekretarza w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej przejmując część kompetencji po pełnomocniku rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" wypowiedziała się pozytywnie o zapłodnieniu in vitro. Po rozpadzie koalicji rządowej w 2007 r. przez kilka miesięcy pełniła funkcję ministra pracy. Krytykowała proponowane przez ministra Giertycha zmiany w ustawie o oświacie, które obejmowały m.in. zakaz tzw. propagandy homoseksualnej. J.K-R została wybrana posłem w 2007 r. z pierwszego miejsca na liście w Łodzi.

W Sejmie J.K-R jest ulubienicą mediów lewicowych - w 2009 r. w rankingu tygodnika "Polityka" znajduje się w gronie posłów najlepiej ocenianych. Nominowana do tytułu "Polka Roku" przez "Wysokie Obcasy" - dodatek "Gazety Wyborczej". Jako jedyna posłanka PiS głosuje za nowelizacja ustawy oświatowej proponowaną przez rząd Tuska oraz za likwidacją emerytur pomostowych. W 2009 razem z Aleksandrę Natalli-Świat i Grażyną Gęsicką uczestniczyły w kampanii telewizyjnej promującej PiS. Media nazwały trzy posłanki "aniołkami Kaczyńskiego".

Jako szefowa sztabu kampanii wyborczej J.Kaczyńskiego w 2010 r. prowadzi kampanię miękko i niekonfrontacyjnie. Wbrew opinii okręgowych władz PiS organizuje kompromitujące spotkanie z komitetem honorowym w Katowicach w barze lotniczym w hotelu "Altus" (skrytykowane w trzech gazetach). Po wyborach odrzuca propozycję objęcia funkcji wiceprezesa PiS i zaczyna dystansować się od polityki władz PiS w mediach lewicowo-liberalnych. 5.11.2010 r. wraz z Elżbietą Jakubiak decyzją Komitetu Politycznego zostaje wydalona z PiS. 16.11.2010 r. zakłada z grupą posłów ugrupowanie "Polska jest najważniejsza". Jest tymczasowym prezesem PJN. W grudniu wspólnie z Grzegorzem Schetyną i Tomaszem Lisem uczestniczy w konferencji "Konserwatyzm bez populizmu".

Przewidując porażkę rezygnuje z kandydowania na przewodniczącą PJN na kongresie partii 4.06.2011 r. Po trzech dniach opuszcza PJN i pojawia się na konwencji PO.

J.K-R ma troje dzieci i mieszka w Warszawie.

Opublikowano VI.2011, nowelizacja IV.2012”

« Wracaj

Copyright © 2005-2010 Piotr Pietrasz