WIESŁAW JĘDRUSIK - TOWARZYSZ POGIERKOWSKI OLEJNICZAKA

Wiesław Jędrusik"Wiesław to nie ptok, ale krzok lewicy zagłębiowskiej i województwa śląskiego" - tak prezentowano kandydaturę naszego bohatera na ostatnim zjeździe SLD na lidera śląskiego oddziału. Sugerował potrzebę powołania w partii SLD frakcji lewicowej ale bez precyzowania bliżej programu lewicy w lewicy. Jednak nawet używanie nostalgicznego "towarzyszu Wiesławie" nie pomogło. Lewicowa retoryka ale w razie konieczności akceptuje najbardziej liberalną linię partii. Jako "nowy lewicowiec" Olejniczaka prowadzi listę SLD w Sosnowcu.

Wiesław Jędrusik ma 50 lat, jest magistrem ekonomii - ale po Akademii Nauk Społecznych przy Komitecie Centralnym PZPR (np. w Niemczech dyplomów takich komunistycznych szkół nie uznaje się). W PRL był pierwszym sekretarzem PZPR w Psarach i Będzinie. 1998-2001 był starostą powiatu będzińskiego. W 2001 uzyskał 11 878 głosów i mandat poselski. Należy do komisji Finansów Publicznych i Skarbu Państwa. Przewodniczący rady Powiatowej SLD w Będzinie i wiceprzewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD. W sejmie zwykle udziela krótkich wypowiedzi opierając ustawy przedłożone przez rząd. Interpelował wyłącznie w sprawie euroterminalu w Sławkowie.

Najbardziej znany jest poseł z kierowania Społecznego Obywatelskiego Stowarzyszenia im.Edwarda Gierka (pani Gierkowa była z domu Jędrusik). Stowarzyszenie głosi nostalgię stabilnych czasów tow.Edwarda i teorii, że pieniędzy powinno starczyć na wszystko - tylko nie wiadomo skąd je wziąć. Ostatnio parlamentarzysta europejski prof.Adam Gierek kreuje Ruch Odrodzenia Gospodarczego, skupiający miłośników budowania "drugiej Polski".

"Po tak charyzmatycznym przywódcy, jakim był Andrzej Szarawarski, ja jestem najlepszy" - zarekomendował siebie podczas nieudanej rywalizacji ze Zbyszkiem Zaborowskim na zjeździe SLD (73 głosy do 191). Jednak z Szarawarskiego ma tylko wzrost i tuszę. Jako wierny aliant Szarawarskiego był koordynatorem ustawy górniczej i głosował przeciwko poprawce umożliwiającej łączenie kopalń ("Byłem koordynatorem klubu w sprawie tej ustawy i cały klub miał głosować jak ja"). Lewicowa wrażliwość społeczna tow.Jędrusika przegrała z kretesem z dyscypliną partyjną - jak u rasowego bolszewika. Zamiast walczyć o miejsca pracy górników wspierał wraz z niektórymi posłami PO liberalny eksperyment wicepremiera Hausnera.

W.Jędrusik posiada 20 tys zł i 4 tys marek oszczędności. Zaciągnął kredyt na 17 mln dolarów na dom.

« Wracaj

Copyright © 2005-2010 Piotr Pietrasz