KSIADZ BASISTA ZASLUZONY DLA WOJEWODZTWA ŚLASKIEGO

11.03.2018 r. ks.Henryk Basista otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Przyznali mu ją radni Sejmiku Śląskiego. Miałem zaszczyt być jednym wnioskodawców.

Razem z nim odznaczenie otrzymał Józef Zapędzki, mieszkający w Łazach dwukrotny mistrz olimpijski w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego oraz podpułkownik Wojska Polskiego.

Uroczyste wręczenie odznak odbyło się w poniedziałek na 50. sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

- Jestem dumny, że jestem Polakiem, że jestem Ślązakiem - mówił 90-letni dziś ks. Władysław Basista, wspominając, że jego ojciec i wujkowie walczyli w powstaniach śląskich. Przypomniał także fakt, że dzieje jego rodziny posłużyły Kazimierzowi Kutzowi do stworzenia fabuły filmu "Sól ziemi czarnej".

- Ślązacy, Polacy to, co mają i kim są, wywalczyli i zdobyli silną pracą swojego umysłu i rąk - mówił radnym. - Modlę się: "Boże, błogosław rządy na Śląsku, błogosław rządy w Polsce" - powiedział na koniec swojego wystąpienia.

Ksiądz Władysław Basista urodził się w 1928 r. w Niedobczycach. Wśród Śląskiego duchowieństwa znany jest jako wybitny wykładowca. W śląskim seminarium prowadził zajęcia z fonetyki pastoralnej oraz homiletyki. Uczył także kleryków seminarium ojców franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. W KEP był członkiem komisji ds. duszpasterstwa ogólnego, sekcji kaznodziejskiej. Dziś mieszka przy parafii œw. Józefa w Katowicach-Załężu.